Warunkiem zachowania zdrowego i piÄ™knego uÅ›miechu jest dobra higiena jamy ustnej. Podstawowym zadaniem profilaktycznym użytkowników uzupeÅ‚nieÅ„ protetycznych jest usuwanie pÅ‚ytki bakteryjnej z protez, tkanek jamy ustnej, a także zapobieganie jej powstawaniu. O możliwoÅ›ciach i zasadach utrzymania dobrej higieny jamy ustnej seniorzy bezwzglÄ™dnie powinni dowiedzieć siÄ™ od swojego lekarza dentysty. Dla każdego z nich należy dobrać indywidualny program higienizacyjny, biorÄ…c pod uwagÄ™ możliwoÅ›ci manualne, sytuacjÄ™ w jamie ustnej oraz ogólny stan zdrowia. Zaleca siÄ™ czyszczenie protez ruchomych po każdym posiÅ‚ku. Najbardziej skutecznÄ… metodÄ… czyszczenia jest szczotkowanie.
Specjalne szczoteczki do protez majÄ… dwie grupy wÅ‚osia, jedna z nich wyglÄ…dajÄ…ca jak pÄ™dzelek, umożliwia dostÄ™p do wewnÄ™trznych zachyÅ‚ków protezy; druga, prostokÄ…tna sÅ‚uży do konwencjonalnego czyszczenia powierzchni zewnÄ™trznych i żujÄ…cych. Do szczotkowania można użyć Å‚agodnych Å›rodków myjÄ…cych: mydÅ‚o, pastÄ™ do zÄ™bów lub specjalnie skomponowanÄ… pastÄ™ do protez. Używanie zbyt twardego wÅ‚osia i silnych materiaÅ‚ów Å›ciernych może po dÅ‚uższym stosowaniu prowadzić do uszkodzenia powierzchni protezy. Po dokÅ‚adnym mechanicznym wyszczotkowaniu protezy można również oczyÅ›cić jÄ… chemicznie: po rozpuszczeniu w wodzie tabletki czyszczÄ…cej, zanurzyć protezÄ™ w roztworze na okreÅ›lony czas. Poleca siÄ™ wykorzystywać obydwie metody: mechanicznÄ… i chemicznÄ…. Ważne jest, aby stosować siÄ™ Å›ciÅ›le do zaleceÅ„ producenta, na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ nie modyfikować iloÅ›ci wody, nie przedÅ‚użać czasu kontaktu roztworu z protezÄ… oraz nie stosować zbyt gorÄ…cej wody, ponieważ może to uszkodzić strukturÄ™ protezy lub zneutralizować dziaÅ‚anie produktu.
W przypadku koniecznoÅ›ci stosowania Å›rodków adhezyjnych, popularnie zwanych klejami do protez, po każdym posiÅ‚ku należy usunąć pozostaÅ‚e resztki preparatu, bo dÅ‚użej pozostawiony jest pożywkÄ… do namnażania drobnoustrojów. A nastÄ™pnie na oczyszczonÄ… wewnÄ™trznÄ… powierzchniÄ™ protezy naÅ‚ożyć nowÄ… warstwÄ™ kleju. Ważnym elementem profilaktyki jest przerwa nocna w użytkowaniu protez ruchomych. W tym czasie protezy po umyciu powinny być przechowywane „na sucho” w pojemniku lub w roztworze Å‚agodnych Å›rodków dezynfekcyjnych np. 3% wody utlenionej, który codziennie trzeba wymieniać na nowy.
JeÅ›li pacjent posiada wÅ‚asne zÄ™by, to należy je dokÅ‚adnie szczotkować po wyjÄ™ciu protezy z jamy ustnej. Do czyszczenia pozostaÅ‚ych w jamie ustnej zÄ™bów lub uzupeÅ‚nieÅ„ staÅ‚ych oprócz tradycyjnej szczoteczki do zÄ™bów i pasty z fluorem stosować należy także nici dentystyczne, taÅ›my, szczoteczki miÄ™dzyzÄ™bowe i irygatory. Utrzymanie zÄ™bów w jamie ustnej w dobrej kondycji jest bardzo ważne, bo jeÅ›li utracony zostanie nawet jeden z nich, proteza może stać siÄ™ bezużyteczna i wymagać wymiany.