Jak wiemy w aptekach bez problemu możemy dziś dostać wiele gotowych płukanek łagodzących objawy towarzyszące różnym schorzeniom jamy ustnej, ale warto wiedzieć, że można przygotować płyn do płukania ust samodzielne, wykorzystując w tym celu świeże lub suszone zioła. Być może decyduje o tym fakt, iż wykonanie domowej płukanki nie zabiera wiele czasu i jest przy tym relatywnie tanie ze względu na niską cenę ziół oraz łatwy dostęp do nich.
Płukanki ziołowe do ust w postaci naparów i odwarów oraz wyciągów alkoholowych rozcieńczanych wodą mogą mieć właściwości przeciwzapalne. Ponadto płukanie ust odpowiednio dobranymi ziołami zobojętnia kwaśne środowisko jamy ustnej i przyczynia się do zmniejszenia ilości bakterii odpowiedzialnych za procesy próchnicowe poprzez niwelacje wpływu niskiego PH na progresje procesów próchnicowych. Wywary z ziół sprawdzają się również w przypadku halitozy i mogą być stosowane jako odświeżacze oddechu.
Ziołami, które najczęściej stanowią podstawę domowych płukanek są szałwia, nagietek oraz rumianek. Warto jednak wiedzieć, iż nie tylko one mogą nam pomóc w stanach zapalnych jamy ustnej. Bardzo często w skład domowych płynów do płukania wchodzą wężownik, kora dębu, liście orzecha włoskiego, krwawnik pospolity i jastrzębiec kosmaczek, tymianek, pięciornik, babka lancetowata, a także mięta, goździki i niektóre naturalne olejki.
Domowa płukanka z szałwii
Szałwia lekarska jest powszechnie stosowana jako środek łagodzący stany zapalne gardła i jamy ustnej, w tym zapalenia przyzębia a więc choroby dziąseł. Przepłukiwanie jamy ustnej naparem z szałwii jest zalecane w przypadku chrypki, zapalenia gardła i krtani, krwawienia z dziąseł, paradontozy, a także w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu z ust.
Przepis
Łyżkę suszonych liści szałwii zaleć wrzątkiem, przykryć i odstawić na 15 minut. Napar odcedzić i po ostygnięciu płukać jamę ustną co najmniej 5-6 razy dziennie. Nie połykać!
Warto przypomnieć, iż po dłuższym stosowaniu szałwii mogą pojawić się skutki niepożądane, np. zawroty głowy, wymioty, częstoskurcz serca, uderzenia gorąca. Z tego powodu nie należy przyjmować szałwii doustnie dłużej niż 4 tygodnie. Nie powinno się również stosować szałwii w czasie ciąży i karmienia piersią.
Domowe płukanki na zapalenie jamy ustnej
Przepis 1
10 gram liści orzecha włoskiego, babki lancetowatej i rumianku zalać wrzątkiem, odstawić do naciągnięcia pod przykryciem. Po przestudzeniu przepłukać dokładnie jamę ustną i gardło. Czynność powtarzać 3 razy dziennie.
Przepis 2
Zmieszać w równych częściach korę dębu, przywrotnik pospolity, rdest ptasi i szałwię lekarską. 2 stołowe łyżki ziół zalać 1/2 litra zimnej wody i odstawić na noc. Następnego dnia podgrzać, nie dopuszczając do wrzenia, przecedzić i wlać do termosu. Płukać ciepłym naparem jamę ustną kilkukrotnie w ciągu dnia. Kuracje powtarzać przez kilka kolejnych dni.
Płukanki na nieprzyjemny zapach z ust
Przepis 12 stołowe łyżki suszonej bazylii zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić do naciągnięcia na 10 minut. Po odcedzeniu płukać naparem jamę ustną kilka razy dziennie. Kurację powtarzać przez kilka dni.
Przepis 2
Zagotować w rondelku 1 szklankę wody. Łyżeczkę startego cynamonu, łyżeczkę goździków, łyżkę stołową wcześniej przygotowanego (i dobrze naciągniętego) wywaru z mięty, 2 łyżeczki drobno posiekanej natki pietruszki wrzucić do rondelka i gotować na małym ogniu 5 minut, nie dopuszczając do wrzenia. Wywar odcedzić przez sitko, zlać do ciemnej butelki, trzymać w chłodnym i zaciemnionym miejscu (można również w lodówce). Płukać usta kilka razy dziennie.
PAMIĘTAJMY - że najważniejsze dla zdrowia jamy ustnej są regularne kontrole u stomatologa, min. 2 razy do roku.